Meghatott világsztár nyert el díszpolgári címet Gyöngyösön
Miller Lajos Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas operaénekes átvette a Pro Civitate kitüntetést a gyöngyösi városházán. A gyöngyösi díszpolgári címmel járó kitüntetés a város legrangosabb elismerése.
A vasárnapi városnapon adták át a gyöngyösi díszpolgári címet jelentő Pro Civitate kitüntetést. 1994 óta hagyományosan Gyöngyös születésnapján, a pünkösd előtti vasánapon – Károly Róbert királyunk 1334. május 16-án, az Úr mennybemenetelének napján emelte mezővárosi rangra a települést – veheti át a díjazott az önkormányzat legrangosabb kitüntetését. Idén Miller Lajos Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas operaénekes, a Nemzet Művésze, a Halhatatlanok Társulatának tagja, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja vehette át a kitüntetést.
A Pro Civitate kitüntetés olyan személyeknek és közösségeknek ítélhető oda, akik Gyöngyös város fejlesztéséért több éven keresztül kiemelkedően dolgoztak, értékteremtésükkel gazdagították a várost, kiérdemelve ezzel a város lakosságának megbecsülését, tiszteletét és szeretetét, továbbá akik kimagasló munkásságukkal, életművükkel hozzájárultak a város jelentős fejlődéséhez, hírnevének öregbítéséhez, tekintélyének emeléséhez – elismerést szerezve ezáltal országosan és nemzetközi viszonylatban is.
Miller Lajost köszöntve Szókovács Péter polgármester azzal kezdte, hogy Gyöngyös születésnapja a város legnagyobb ünnepe.
– Amikor ünneplünk, ajándékot is illik adni. Gyöngyösnek sok értékes ajándéka volt eddig is, ám az idén igazi kuriózumot kapunk. Számunkra megtiszteltetés, hogy az idei díjazottunk bennünket választott. Nem a címek, az elismerések, rangok számítanak, mert ez a díj nem születési helyet, életkort vagy rangot jutalmaz, hanem azt, ha valaki szívvel-lélekkel a városért él, érte munkálkodik, Gyöngyös miatta lett több és gazdagabb. A díj azokat jutalmazza, akik munkássága mögött ott van az a közösség iránti elköteleződés, tenni akarás és az a hit, hogy egy város, egy közösség csak akkor marad élő és értékes, ha valakik gondoskodnak róla. Ma egy ilyen különleges embernek mondunk köszönetet, aki, bár nem itt született, mégis ezt a vidéket választotta. Városunkat is választotta, és otthonra talált itt. Aki nemcsak résztvevője, de formálója is a gyöngyösi kulturális életnek és közösségünknek – cselekvő szeretettel, kitartással és hittel. Ő, aki a világ megannyi színpadán aratott sikert, aki a legnagyobb operaházak ünnepelt művésze volt, mégis emberi közösséggel fordult felénk. Segíti, felkarolja az itt élő tehetségeket, példát mutat művészetével, életével. Ő Miller Lajos, őt köszöntjük ma – fogalmazott Szókovács Péter.
A gyöngyösi díszpolgári cím a város legrangosabb elismerése
A világ 24 országának 74 városában sikert sikerre halmozó operaénekes visszavonulása utáni Markazra költözésével új korszak kezdődött Gyöngyös zenei életében, tudhattuk meg Miller Lajos méltatásából. A művész csatlakozott a Gyöngyös Város Barátainak Köréhez, s az egyesületben kiváló partnerre talált kulturális missziójának megvalósításához: a klasszikus zenei kultúra, a zeneirodalom gyönyörű darabjainak megismertetéséhez, népszerűsítéséhez az ország kistelepülésein és a határokon túli magyarság körében.
Gyöngyös testvérvárosában, a székelyföldi Kézdivásárhelyen ő szervezte meg a Bánk bán operabemutatóját. Sokan azt tartják Miller Lajosról, hogy ő az egyik legszerényebb világsztár.
A meghatott művésznek Szókovács Péter adta át a kitüntetést, a városháza dísztermét megtöltő meghívottak hosszú vastapssal köszöntötték a díjazottat. Miller Lajos a kapott virágcsokrot azonnal a feleségének nyújtotta át.
„Boldog vagyok, nagyon boldog. Úgy érzem, ez a munka, amit elvégeztem, a feleségemnek, Gyöngyös Város Barátai Körének és a gyöngyösieknek is köszönhető”
. Azt gondolom, a munkám nem volt hiábavaló. Ez a misszió 15 évvel ezelőtt kezdődött, és nagyon boldogító, hogy valamit tudtam nyújtani abból, amihez értek – mondta Miller Lajos, immár Gyöngyös díszpolgáraként.
A kitüntetés átadására Gyöngyösre látogatott Ignácz Balázs, Heves vármegye főispánja is.
(Forrás: Heol.hu, fotó: Czímer Tamás Heol.hu)